Haber

Tarımsal konuları görüşmek üzere İşçi Partisi Merkez Komitesi toplantısı Kuzey Kore’de yapıldı

Kuzey Kore’de İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin tarımsal konuları ele aldığı bir toplantı düzenlendiği bildirildi.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) göre, iktidardaki Kurmay Partisi’nin üst düzey toplantısı sırasında parti yetkilileri, devletin “yeni bir kırsal devrim dönemi” gerçekleştirme hedeflerine ilişkin geçen yılki çalışmalarını gözden geçirdi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un düzenlediği Merkez Komite toplantısında, tarım konularında “acil, önemli görevler” ile “ulusal ekonomik kalkınmanın geldiği gelinen aşamada ortaya çıkan acil görevler”in belirleneceği bildirildi. Dün başlayan görüşmenin ne kadar süreceği belirtilmedi.

Partinin ilk kez sadece tarım konularını görüşmek üzere genel heyet toplantısı yaptığı bildirildi.

Kuzey Kore’de gıda kıtlığından şüpheleniliyor

Bazı raporlarda, Kovid-19 salgınının başlamasının ardından sınırlarını tamamen kapatan Kuzey Kore’de gıda kıtlığının arttığından şüphelenilirken, ülkede çok sayıda kişinin açlıktan ölmüş olabileceği belirtildi.

Uzmanlar, Kuzey’in sınırlarını kapatması nedeniyle durumu tahmin etmenin zor olduğunu ve ülkede açlıktan toplu ölümlere ilişkin veri bulunmadığını bildirdi.

Güney Kore’deki özel GS&J Enstitüsü’nden kıdemli ekonomist Kwon Tae-jin, 25 Şubat’ta 25 milyonluk nüfusa sahip Kuzey Kore’nin halkını beslemek için yaklaşık 5,5 milyon ton tahıla ihtiyacı olduğunu paylaşmış ve genellikle sahip olduklarını belirtmişti. her yıl 1 milyon ton açık veriyor.

Açığı kapatmak için Çin’den gayri resmi tahıl ithal ederek 1 milyon tonun yarısını dengelediklerini belirten Kwon, Kovid-19 salgını nedeniyle sınır ötesi ticarete getirilen kısıtlamalar nedeniyle Çin’den ithalat yapılmamış olabileceğini kaydetti.

kizilcahamamhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu